Kto hostuje Stronę?

narzędzie do sprawdzania hostingu stron
2013-07-06 10:31:31

Rejestracja domeny na osobę fizyczną, a płatność na firmę. Da się tak? Tak, da. Domena może być własnością prywatną, a płatnikiem może być firma. Dzięki temu zakup domeny można wrzucić w koszty.
Korzystam z rejestratora domen ovh.pl i ten krótki poradnik będzie dotyczył rejestracji domen w tej właśnie firmie.

Załóżmy, że masz konto w OVH na osobę prywatną. Aby zapłacić za domeny jako firma musisz utworzyć nowy Identyfikator (NIC-handle) na firmę (podając adres, NIP, nazwę firmy itp).

Jak wiadomo, przy zakupie domeny ustala się m.in. właściciela domeny, administratora oraz kontakt bilingowy. Trik polega na tym, aby na tym etapie rejestracji zmienić Identyfikator bilingowy na ten nowy, stworzony na firmę i zatwierdzić tę zmianę. Można wówczas przejść do kolejnego etapu rejestracji domeny, czyli wygenerowania faktury. Będzie na niej widnieć nazwa firmy, NIP, adres mimo, że rejestrowała je osoba prywatna. Faktura przyjdzie również do Ciebie pocztą.

Nie pozwala to oczywiście na pełne ukrycie danych we whois w przypadku domen globalnych, bo pozostaje nadal widoczne tam Twoje imię i nazwisko. Możesz jednak ten zakup wrzucić w koszty firmy bez konieczności zakładania nowego konta firmowego. Jeśli domenę rejestrujesz jako firma to we whois muszą być widoczne pełne dane Twojej firmy (domeny polskie i globalne). Oczywiście sposobem na to jest ukrycie tych danych, ale jest to usługa dodatkowo płatna i nie każdy usługodawca domen ją oferuje. Opisany tu pokrótce sposób pozwala nie płacić dodatkowo za ukrycie danych domen jak ma to miejsce np. w aftermarket.pl czy domeny.tv. Najważniejsze jednak jest to, że przy zakupie jako osoba prywatna domen z końcówką .pl żadne nasze dane nie są dostępne w http://dns.pl/cgi-bin/whois.pl mimo, że płaci za nie firma.

O blogu

Blog ten ma charakter luźnych refleksji poświęconych zagadnieniom związanym z hostingiem stron i domen, a także webmasteringiem i programowaniem (PHP, MySQL, JavaScript).

Dodaj komentarz

Imię:


Strona www:


Adres e-mail:


Komentarz:


Przepisz kod z obrazka:
pytanie antyspamowe

Tagi